Domů » Pěstování orchideje » Množení orchideje

Množení orchideje

Phalaenopsis, stejně jako ostatní zástupci z říše orchidejí, mají miniaturní semena. Po opylení (nejčastěji hmyzem) se květní stopka pomalu mění v tobolku – semeník, která obsahuje asi milion semen. Semena vypadající jako prach či shluk chmíří nemají vlastní zásobní látky a pro další vývoj potřebují symbiotické soužití s houbami. Jedná se o tzv. orchidejovou mikorhyzu. Vzájemně si vypomáhají a společně se pak vyvýjejí dál.

Protože semena potřebují k dalšímu vývoji určitý typ hub a stabilní kultivační podmínky, je množení ze semene (generativní) složité a pro jisté výsledky vyžaduje sterilní prostředí v laboratorních podmínkách (in vitro). Výsev in vitro (-ve skle) znamená výsev ve zcela sterilním prostředí na živné půdě (např. agar+živiny+houby). Sterilita zamezí možnost kontaminace semen a živné půdy, což enormě zvyšuje šanci na zdárný vývoj semen. Pěstování ze semen v domácích podmínkách je možné při dodržování zmíněných podmínek.

Pěstování v laboratorních podmínkách ze semene i z částí rostlin (vegetativně) je využíváno zejména ve velkoprodukci rostlin. Tzv. explantátové (nebo také meristémové) množení je velmi produktivní, z malé části rostliny (explantátu – meristému (pletiva)) vznikne následným dělením několik nových rostlin. I množení vegetativní vyžaduje určité pravidla pro úspěšný vývoj protokormů (nediferencovaný útvar) a nasledně malých rostlin.

V domácích podmínkách je nejsnažší množení vegetativní a to dceřinou rostlinkou – tzv. keiki, které rostliny sami tvoří. Keiki se vytváří na rostlinách zejména těch, kterým hrozí úhyn. Některé druhy jich vytváří více a některé vůbec. Vše je geneticky nastaveno. Lze tomu pomoci a tvorbu podpořit keiki pastou.

Když keiky vytvoří alespoň pět kořenů, můžeme odsříhnout a zasadit.

Související odkazy