Rostliny vyžadují konstantní péči. Kromě zálivky a hnojení je třeba kontrolovat hromadění nečistot na listech a stav kořenů.
Usazený prach a vodní kámen mohou ucpat průduchy a rostlina pak nemůže dýchat. Nečistoty jednoduše setřete navlhčeným jemným hadříkem nebo rostliny vysprchujte. Pozor však na kvalitu vody. Tvrdou vodou osprchovat můžete, ale jen zřídka (např. jednou za rok). Snížíte riziko jak zasolení subrstrátu tak usazování vodního kamene na listech.
Pokud má rostlina mnoho uhnilých kořenů (např. foto zde), zasolený nebo starý rozpadlý substrát je třeba rostlinu přesadit. Přesazovat je vhodné v době kdy nekvete. Obecně bývá uváděno přesazovat na jaře, to ale většina mých rostlin plně kvete takže přesazení vychází až na přelom jaro/léto. Máte-li podezření na zahnívání či jiný problém s přesazením neotálejte ani v plném květu. Rostlina to obvykle zvládne.
Zejména pokud máte rostlinu novou je dobré ji přesadit, dát jí váš osvědčený substrát, zkontrolovat stav kořenů a popřípadě odstranit pěstební košíček (viz. foto), který se v posledních letech objevuje i u větších rostlin. Pěstební košíček zadržuje vláhu a při pomalém vysychání mohou kořeny zahnívat.
A co dělat když rostlina chřadne?
Základní principy první pomoci
Když rostlina má málo zdravých kořenů nebo nemá žádný.
Degradace kořenů bývá často způsobena déle trvajícím přemokřením.
Všechny odumřelé kořeny odstřihnout, nechat přes noc zaschnout a poté dát do skleničky s vodou tak, aby se kořen (má-li rostlina nějaký) dotýkal jen lehce vody. Nemá-li kořen žádný dát tolik aby ,,neseděla,, rostlina ve vodě. Za několik týdnů začnou růst nové kořeny.
Když opadají všechny listy, ale kořeny jsou zdravé.
Ač se zdá, že je konec, nemusí tomu tak být.
Zbytek rostliny přesaďte (vč. ostříhání odumřelých kořenů) do nového substrátu a umístěte jej na světlé místo. Pamatujte, že i kořeny Phalaenopsis potřebují dostatek světla. A pak už jen zalévat (namáčet) a čekat až obrazí.
Poslední úkon, který čeká každého pěstitele, je řez stvolu.
Co s odkvetlým stvolem?
Jsou tři možnosti. Záleží na jeho stavu, podle toho se rozhodneme co s ním (viz foto).
- Necháme stvol tak jak je, pokvete dál…
- Zastřihneme nad třetím očkem a podpoříme tak obnovu stvolu…
- Odstřihneme nad prvním očkem. Když začne zasychat většinou uschne celý. Nicméně i ten můžete zkusit ještě jen zkrátit (úplně odstranit můžete pak vždy).
Každopádně chce-li rostlina kvést, pokvete. Ať z původního nebo vyrazí nový stvol.
Odstranění celého stvolu – Řez nad prvním očkem Zkrácení stvolu – Řez nad třetím očkem
Související odkazy