Domů » Pěstování orchideje » Hnojení orchideje

Hnojení orchideje

Výživa rostlin je velmi rozsáhlé téma, o nejdůležitějších prvcích a s nimi řadě spojených chemických procesů se zmiňuji v knize. Nyní se dozvíte jak a kdy hnojit.

Rostliny pěstované v domácích podmínkách (v zajetí) vyžadují pravidelný přísun živin (hnojení). Dopřejte svým rostlinám něco dobrého a alespoň 1-2x za měsíc hnojte. Hnojiv, konkrétně pro orchideje, je na trhu celá řada. Z výběru dle aplikace hnojiva doporučuji ty kapalné, a ředit je více než je uvedeno v dávkování. Vysoká koncentrace může způsobit popálení citlivých kořenů. Osobně vybírám organické (bio). Doplnit živiny potřebují rostliny zejména při tvorbě zelené hmoty (veg. růstu) a květů. Nelze říci od kdy do kdy máte hnojit, můžeme mluvit o obvyklých termínech, ale v domácnosteh se vlivem různých podmínek můžou doby růstu a kvetení značně lišit. Základní pravidlo zní – přestat hnojit po odkvětu a nechat rostliny alespoň dva měsíce odpočinout. U nás doba klidu vychází na podzim. Koncem roku začínají nakvétat a druhé kvetení pak přichází v létě. Pokud jste zvyklý u ostatních květin vynechávat hnojení na zimu můžete to květinám nastavit i tak, rostliny si časem zvyknou. Já dávám přednost přirozenosti a jejich cyklus nechávám na nich. I přesto, že velká část mých květin jsou multihybridy.

V případě, že vaše rostlina bojuje o život, sáhněte místo hnojiva po přípravku na podporu růstu kořenů. Buď využijte humínové kyseliny (lignohumát) nebo přednosti vermikompostu (výluh kompostu, který vzniká pomocí žížal (Vyta komplex)). Rostlina celkově zesílí a obohatí tolik potřebný kořenový systém. Protože zdravé kořeny = zdravá rostlina.

Související odkazy