Domů » Choroby a škůdci » Fyziologické poruchy orchideje

Fyziologické poruchy orchideje

Problémy způsobené nejčastěji chybami pěstitele. Níže najdete nejčastější chyby při pěstování a jejich řešení.

Požkození popálením sluncem/mrazem

Častým újmem na kráse bývá popálení listů (narušení pletiv) sluncem či omrznutím (ochlazením).

Fotografie ukazují poničený list chladem. List se dotýkal okeního skla, při nočním poklesu teploty došlo k rozsáhlému požkození listu. Odumřelé pletivo vypadá jako spálené, ale je vodnaté.

Na dalších fotkách je vidět popálení listů prudkým slunečním zářením. Tzv. úpal se projeví ,, vypáleným ,, místem. Pletivo je vysušené a nekrotické.

Listy jsou nenávratně požkozeny. Pro zlepšení estetického pohledu můžete listy zastřihnout nebo ustřihnout uplně.

Ochrana proti požkození je jednoduchá, při prudkém slunci je vhodné přistínění nebo posunutí dál od okna, což je řešení i pro případ zamezení omrznutí.

Dlouhodobé přemokření

Další významný problém je přemokření substrátu, repektive dlouhobé nadměrné vlhko v okolí kořenů. Důsledkem jsou plísně substrátu, hniloby kořenů nebo středu (srdíčka) rostliny.

V tomto případě rostlinu vyjměte z květináče (jako při přesazování), všechny špatné kořeny odstraňte. Nechte venku, stejně jako substrát a nechte přes noc vyschnout. Pak zasaďte nejlépe do nového substrátu. Pokud u vás rostliny špatně vysychají (moc pomalu) udělejte do květináče pár děr. Následná péče je stejná jak jste zvyklý, jen opatrně se zálivkou. Ta je zde rozhodující prevencí.

Suchá rostlina

I přesto, že Phalaenopsis snese přechodné sucho, člověk zapomene a rostliny vadnou (klesá buňečné napětí, přestávají dýchat, umírají).

Suchou rostlinu co nejdříve namočně na několik hodin do vody. Je-li hodně suchá klidně celou ji nechte plavat ve vodě, třeba celou noc. Ráno nechte okapat aby vytekla voda ze středu rostliny (mohlo by hrozit zahnívání) a namáčejte a roste častěji. Opět pozor aby to zas nebylo moc. Pokud si nejste jistí, zalévejte až po vyschnutí substrátu.

Fotografie a další choroby postupně doplňím…

Související odkazy