Domů » Léto.

Léto.

Horkých parných dnů přibývá čímž se zvyšuje potřeba vody nejen našich kytiček. Pro nás to znamená dodržovat zvýšený pitný režim stejně jako pro naše rostliny – doma i venku.

Na osluněných místech je tedy nutné kontrolovat květiny častěji, při tropickém počasí minimálně jednou týdně (Phalaenopsis! – jiné druhy i častěji). Pozor na kontakt listů se sklem! Tam kam dopadá přímé sluneční záření hrozí popálení listů nebo hůř celé rostliny. Úpal listy nevratně požkodí, spálí pokožku listu, která místy odumře. O úpalu se rozepisuji v rubrice fyziologických požkození a více v mé knize 🙂. Zejména na jižních oknech je nutné rostliny trochu posunout od skla.

Naopak děštivé dny lze využít na letní spršku (myslím rostlin :)) a na doplnění zásoby děšťové vody. V domečku to je jednodušší, ale i v bytech jsou možnosti. Například na balkóně jsme měli postavený zachytávač dešťovky z igelitu. Byl kolmo k zábradlí napnutý na jednoduché konstrukci a voda stékala do stavební vaničky (ta na maltu). V SVJ se uřčitě půjde domluvit na sbírání dešťovky pro obyvatele domu nebo pro použití v okolí domu. A jako poslední možnost mne napadá vyndat kýble, bazénky a hrnce a pak slít do kanistrů :). Menším odběrem kohoutkové vody jednak ušetříte, ale i ulevíte životnímu prostředí, a rostlinám dopřejete to nejlepší!

Dešťovku používám i pro rosení. V letních měsících rosím ,,faleňáky,, při každé zálivce, trochu vody zdola trochu zhora. Jen je třeba dát pozor a přebytečnou vodu nejpozději druhý den vylít, nejlépe po pár hodinách. Pokud tedy poctivě nemáčíte – což je nejlepší způsob zálivky těchto druhů, který všem doporučuji. Ovšem když někdo nemá moc času nazbyt postačí i konvička. O kvalitě vody jejím měřením a úpravy najdete podrobné informace v  knize Phalaenopsis a něco málo v rubrice nároky zde na webu…

Mějte krásné léto plné prosluněných dnů.

Gabriela Š.